Jste zde

Domů

Příroda

Azorské ostrovy, 1. část

Azorský ostrov Sao Miguel
Autor: Bochum1805

Azorské ostrovy tvoří skupina devíti ostrovů, které leží v Atlantském oceánu mezi evropským kontinentem a severní Amerikou, a tvoří tu nejzápadnější část Evropy.

Rozkládají se zhruba na ploše 600 km2, leží asi 1.500 km od pobřeží Portugalska (nebo 2 hodiny letu) a asi 3.900 km (nebo pět hodin letu) od východního pobřeží severní Ameriky. Celkový počet obyvatel je zhruba 250 tisíc.

Tavira

Tavira je jedním z nejkouzelnějších a architektonicky nejzajímavějších měst regionu Algarve v Portugalsku. Nabízí krásné a dlouhé pláže, které jsou od sebe oddělené rameny řeky Ria Formosa a je obklopené kopci se sladce vonícími ovocnými sady.

Město je okouzlující směsí nádherných domů, dlážděných ulic a živých náměstí, které si dosud uchovalo kouzlo tradiční rybářské vesnice. Řeka Gilão, která protéká středem města, ještě toto kouzlo umocňuje.

Horta

Horta je portugalské město (cidade) na jihovýchodním pobřeží Azorského ostrova Faial. Žije zde kolem 2,5 tisíce obyvatel a je administrativním sídlem stejnojmenného okresu (concelho), který pokrývá celý ostrov.

Hlavní město ostrova Faial bylo kdysi významným přístavem pro galeony a karavely, a sice v období 16. - 18. století. Dnes je z něj moderní přístav, kde můžete vidět různé transatlantické jachty, které jsou na cestách z Karibiku do Středomoří.

Region Alentejo

Portugalský region Alentejo

Poloha a města

Alentejo je region na jihu Portugalska, jeho původní název byl "Além-Tejo", doslovně přeloženo to znamená "Na druhé straně Tejo" nebo "Přes Tejo".

Region je totiž oddělen od zbytku Portugalska řekou Tejo, dále na jih se rozšiřuje, kde hraničí s oblastí Algarve. Jeho hlavním městem je Évora, další významná města jsou Elvas, Portalegre, Beja, Serpa a Sines. S rozlohou přes 31 tisíc km2 zaujímá více než třetinu plochy celé země.

Obyvatelé

Sintra, 1. část

Portugalské město Sintra s historickým centrem
Autor: detengase

Město

Sintra je město (tzv. Vila) v Portugalsku s přibližně 33 000 obyvateli, ležící asi 25 km západně od hlavního města Lisabon. Město je známé především kvůli svým "staletým" palácům, které přitahují turisty z celého světa. Od roku 1995 je díky tomu zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Madeira, 2. část

Ostrov Madeira a Park Jardins do Monte Palace
Autor: k1rsch

Ovšem protože toto zařízení nemá ani držadlo, ani brzdy, je určeno jen pro takové zájemce, kteří vysloveně dávají přednost adrenalinu. Ještě předtím je dobré vyrazit do tropické zahrady "Jardins do Monte Palace". Vedle tropických rostlin tady můžete obdivovat také malované dlaždice, tzv. "azulejos".

Funchal je sice hlavním městem ostrova, ale většina turistů skončí v jen několik kilometrů vzdáleném Caniçu. Caniço je, podobně jako třeba Garajau, známé tamějšími skvělými potápěčskými lokalitami. Více než 20 let je tu v provozu i zajímavý podmořský národní park.

Stránky

Portugalsko na FB